Festival perkusií opäť rozprúdil emócie fanúšikov
6.11.2015
  Táňa Vasilková

Začiatok festivalu rozbubnoval všetkých fanúšikov

Otvorenie sobotňajšieho dňa sa ako inak konalo bubnovaním na desiatky bubnov, ktoré rozozvučali ruky nadšených návštevníkov festivalu. Workshop, organizovaný etnoškolou bubnovania Rytmika, ktorá sa venuje i deťom so špeciálnymi potrebami, viedol jej zakladateľ Tóno Gúth. Jeho pozitívna energia a zároveň i prax s nehudobníkmi povzbudili nielen malé deti, aby okúsili zvuk nejedného bicieho nástroja, ale aj nejedného dospelého nadšenca hudby. Kto sa predsa len hanbil zapojiť do rytmickej hry, vo foyeri na neho čakalo množstvo stánkov s občerstvením, ale i s etno tovarom a perkusiami, ktoré si mohli vyskúšať či zakúpiť.

Rómska hudba chytila za srdce

Po praktickej ochutnávke bubnovania otvorila koncertnú časť festivalu slovenská skupina Acoustic Gangsters. Vo Veľkej sále kvarteto rozozvučalo svoje nástroje španielskymi motívmi. Peter Luha predviedol ležérnu gitarovú techniku, ktorú krásne dopĺňala mandolína Jozefa Scheinera. Perkusie Dina de Valeria rytmom evokovali španielske tanečnice. Juraj Griglák svojou basgitarou vytváral viac než len podmaz. Samostatná melódia kontrovala obom gitarám.

Po vystúpení Acoustic Gangsters sa konal tanečný workshop vedený Zorou Moncoľovou, profesionálnou tanečníčkou cigánskych tancov, ktorý umožnil všetkým dámam vyskúšať si nové zaujímavé kroky.
V tomto duchu sa konalo i ďalšie vystúpenie, kedy sa predstavili nevidiaci súrodenci rómskeho pôvodu Martina a František Ďuďovci. Ich dokonalo čistý spev dopĺňaný kvalitnou gitarou vyjadroval hĺbku pocitov. Láska sa striedala so zvádzaním a nárekom nad stratou, ale tanečný charakter rómskej hudby nikdy nenechal poslucháčov dlho smútiť. Nepopierateľný talent a radosť z hudby oboch hendikepovaných súrodencov dojal nejedného návštevníka.

Tradičnou hudbou sa pokračovalo ďalej vo foyeri, kde sa predstavilo duo zo skupiny Hore Belú voda beží Michala Kaščáka. Tento talentovaný hudobník a organizátor festivalu Pohoda sa okrem punku venuje i tradičnej ľudovej hudbe. Dvojhlas, husle a akordeón sa geniálne postarali o navodenie atmosféry tradičnej dediny. Duo predviedlo tri ľudové piesne. Michal Kaščák taktiež svojim vystúpením, ale i slovom podporil festival a spoločne s organizátormi ohlásili spojenie platformy World Music from Slovakia s festivalom. Vrchol večera roztancoval publikum

Na koniec večera sa predstavili vrcholové skupiny. Prvou bola poľská skupina Ŝanĝo, ktorána scéne  pôsobí od roku 2011. Neuveriteľná energia siedmych hudobníkov dostala publikum do varu hneď v úvode. Ich meditatívna hudba využíva rôzne exotické stupnice a módy a skrýva v sebe prvky jazzu, ale i rocku. Počas vystúpenia skupina niekoľkokrát menila nástroje. Okrem rôznych druhov perkusií prekvapili i gajdy a flauta. Zároveň využívali zvuky prírody, niekoľkokrát zaznel vtáčí spev. Na koncerte preukázali úžasnú zohratosť, interpretačnú zručnosť a bohatosť kompozície. Okrem precízneho vyhratia flautových a gajdových partou, boli nezabudnuteľným zážitkom i klávesy, ktoré využívali rôzne zvuky, čím dotvárali atmosféru. Cieľom skupiny Ŝanĝo je spájať rôzne kultúry sveta dokopy a robiť ho navzájom bližším. To dosahujú nielen miešaním žánrov, nástrojov a kompozičných postupov, ale i používaním jazyka Esperanto, v ktorom spievajú. Účinok hudby tejto ojedinelej skupiny viedol k besneniu fanúšikov, ktorí sa roztancovali pod pódium a nekonečným potleskom si vypýtali prídavok.

Pred posledným koncertom sa konal tanečný workshop, zameraný na tradičný taliansky tanec Pizzica Taranta, ktorý slúžil na vyháňanie diabla. Vraj aj pôsobil ako liek po uštipnutí jedovatým pavúkom. Tanečné páry mali možnosť sa tento tanec naučiť a hneď ho aj prakticky využiť na poslednom koncerte talianskej skupiny Officina ZOE. Táto skupina z talianskeho Solenta pôsobí na scéne od roku 1993 a venuje sa tradičnej hudbe tohto regiónu. Ich kompozície sú autorsky pôvodné, no využívajú aj štandardy ľudovej hudby ich regiónu. Rýchle tempo a tanečný rytmus dosiahli vďaka tamburínam. Gitara a akordeón spolu vytvárali dokonalý súlad a dokázali hudbu dostatočne vystupňovať, no zároveň nechali vyznieť husle, ktoré niekedy sprevádzali a niekedy hrali hlavnú melódiu. Niektoré naschvál špinavé tóny husieľ zaujímavo narúšali harmóniu a zvukovo obohacovali skladby. Tri vokály dvoch speváčok a jedného speváka sa navzájom prepletali a vytvárali trojhlas. Hlasy sa farebne dopĺňali, navzájom tvorili súlad a boli pilierom celej tvorby. Aj keď gitaristovi Ambrogiovi De Nicolimu praskla struna hneď v úvodnej skladbe, šikovne ju opravil a skupina sa postarala o úžasný zážitok. Pod pódiom tancovali nadšení fanúšikovia a svojim krikom povzbudzovali hudobníkov. Záver festivalu bol energický a uvoľňujúci.

Aj napriek zaujímavému programu a dobrému menu sa festival odohral v komornej atmosfére. Opäť sa zaradil k jednému z kvalitných podujatí na Slovensku, ktorého súčasťou sa oplatí byť. Už teraz sa môžeme tešiť na ďalší ročník. 


O prvom dni festivalu viac: tu 
partneri partneri partneri partneri