WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA
14.1.2015
 
WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA

Gangstri a iní vybíjaní muzikanti   :-)Tento špeciálny koncert odštartuje projekt, ktorý chce domácim i zahraničným poslucháčom predstaviť world music zo Slovenska, mapovať dianie v tejto oblasti a predstaviť špičkových slovenských hudobníkov z tohto žánru. Minifestival s názvom World Music from Slovakia by rád upozornil na to, aké hudobné poklady sa u nás skrývajú a pripomenul fanúšikom niekoľko zaujímavých podôb world music v podaní obľúbených slovenských interpretov.

V stredu 4. februára sa v bratislavskom klube Ateliér Babylon na námestí SNP stretnú štyria slovenskí interpreti, ktorí v poslednej dobe výrazne miešajú karty v tomto žánri: Pressburger Klezmer Band, Muzička, Acoustic Gangsters a Banda.
Muzikanti z Pressburger Klezmer Bandu sú povestní svojím neortodoxným prístupom k miešaniu rôznych žánrov a taký bol aj ich album Tants mit mir s medzinárodnou zostavou, ktorý v roku 2012 získal ocenenie Radio_Head Award za najlepší album roka v kategórii World Music & Folk v poslucháčskej súťaži Rádia_FM. Medzičasom skupina absolvovala aj úspešné turné s názvom Východ, ktoré bolo spojené aj s ukážkami židovských tancov a stála pri zrode bratislavskej odnože festivalu KlezMore.
Skupina Muzička zastupuje slovenskú ľudovú hudbu a tanec v autentickej forme. V ich tvorbe sa objavujú notoricky známe aj úplne neznáme ľudové piesne v pôvodnej zemitej podobe – čo najmenej uhladené, zgýčované a inštitucionalizované. Súčasťou Muzičky je aj ženská spevácka skupina a ich vystúpenia často spestrujú tanečníci. Dva albumy Muzičky s názvami Pomo auťa, bo anťa ňeto kja! (2011) a Či to šitko pravda (2012), ten druhý nahratý aj so spevákmi a speváčkami z Rejdovej, sa dostali do finále súťaže Radio_Head Awards v kategórii World Music & Folk.
  Zoskupenie Acoustic Gangsters je hudobný projekt gitaristu Petra Luhu a mandolinistu Jozefa Scheinera. Spolu hrajú skladby z úspešných inštrumentálnych albumov oboch hlavných protagonistov - Viaje del Alma (2012) a Perinmama (2014). Viaje del Alma Petra Luhu bol nominovaný na najlepší inštrumentálny album roka v 12. ročníku Independent Music Awards a získal ocenenie Harvest Prize v 6. ročníku Tais Awards 2012. Album Perinmama je jediným albumom zo Slovenska a jedným z mála z Európy, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Acoustic Oasis mandolínovej legendy Davida Grismana. Do koncertnej zostavy si Acoustic Gangsters prizvali vynikajúceho slovenského basgitaristu Jura Grigláka a perkusionistu Dina de Valeriu.
Skupina Banda je špičkovým reprezentantom slovenskej world music, ktorá už viac ako desaťročie pôsobí na tejto scéne. Za ten čas síce vydali iba dva albumy, no tie zaznamenali výrazné úspechy aj v zahraničí. Obidve nahrávky bodovali v renomovanom rebríčku World Music Charts Europe – album s názvom HraBanda sa umiestnil v januári 2015 na 14. mieste a ich prvý album Banda jedna sa dostal v októbri 2011 až na 8. miesto tohto celoeurópskeho rebríčka zostavovaného rozhlasovými dídžejmi. Základným hudobným východiskom pre hudbu Bandy je slovenský folklór, ktorý s chuťou, radosťou a fantáziou mixujú s inonárodným a inožánrovým materiálom.
Ak si chcete pripomenúť, ako znie kvalitná etno hudba, ktorú je Slovensko schopné vyvážať aj do zahraničia, príďte podporiť projekt World Music from Slovakia do Ateliéru Babylon a dozviete sa viac. Ľady sa dajú lámať aj vo februári!

Autor: Potkan

4. február, 2015, Ateliér Babylon, Bratislava
vstupné: 8,- EUR, predpredaj.sk
na mieste 10 EUR

Kategória: Hudba
partneri partneri partneri partneri