VEDELI STE?
10.6.2014
  JV

VEDELI STE?
YUL BRYNNER:  RÓMSKA HOLLYWOODSKA IKONA.


Len málokto vie, že Yul Brynner, jedna z najvýraznejších hereckých osobností svojej doby, ktorého mnohí poznáme ako vodcu „siedmich statočných“ sa narodil vo Vladivostoku, na východe Ruska. Preslávil sa ako výrazný herec, ktorý sa popularitou vyrovnal svojim slávnym generačným kolegom ako Marlon Brando alebo Steve McQueen. V roku 1957 získal za postavu siamského kráľa, Oscara za najlepší mužský herecký výkon.

Málokto vie, že bol tiež talentovaným spevákom, ktorý nahrával ruské rómske piesne a svojmu rómskemu dedičstvu bol verný po celý život.

End of the Road" - CD  s rómskymi piesňami
(spoluúčinkoval vynikajúci rómsky hudobník Aljoša Dmitrijevič)


Svoje postavenie svetovej hviezdy využil aj na podporu rómskeho hnutia a aktívne sa politicky angažoval. Zúčastnil sa Prvého Svetového rómskeho kongresu v Londýne v roku 1971. Na Druhom Svetovom rómskom kongrese v Ženeve (1978) už vystupoval vo funkcii čestného predsedu Medzinárodnej rómskej únie, ktorú zastával od roku 1977 až do svojej smrti v roku 1985.2. Svetový rómsky kongres v Ženeve v roku 1978

Brynner zdedil rómske korene po svojej matke. Marousia Blagovidova mala židovského otca a rómsku matku. V nepokojnom medzivojnovom období Yul prežil detstvo v Sovietskom zväze, v meste Vladivostok, kde sa narodil. Potom, čo jeho otec opustil rodinu pre moskovskú herečku v roku 1923, presťahovali sa s matkou do Mandžuska.

Počas mladosti sa začal prejavovať jeho talent a tak sa matka rozhodla vziať ho spolu s jeho sestrou Verou do Paríža, kde od roku 1930 hrával ruské rómske piesne po dekadentných kluboch francúzskeho hlavného mesta.

O niekoľko rokov sa rodina opäť sťahovala utekajúc pred hrozbou vypuknutia druhej svetovej vojny. Yulovo umelecké smerovanie výrazne ovplyvnil Michael Čechov, ktorý cestoval so svojím divadelným súborom po USA. Brynner v ňom pôsobil ako artista. Po odporúčaní Čechova sa začal v New Yorku vážnejšie venovať štúdiu herectva.

Na divadelných doskách sa po prvýkrát objavil v roku 1940 v inscenácií Shakespeara na Broadwayi. Divadelná práca ho nelákala tak veľmi ako film. Súviselo to aj s jeho záujmom o fotografovanie.

Rok 1951 bol pre Brynnera prelomovým. Prijal hlavnú úlohu v kultovom filme „Kráľ a ja“, kde upútal stvárnením kráľa Siamu a upozornil na seba Hollywood.

Yul Brynner vo filme  "Kráľ  a ja"

Jeho kariéra začala prudko stúpať, na konte pribúdali kinohity ako Sedem statočných, 10 božích prikázaní a iné. V jeho živote však nastal posun, ktorý nesúvisel s filmom. V roku 1959 navštívil utečenecké tábory, čo ovplyvnilo jeho občiansky postoj a rozhodol sa  prevziať aktívnu úlohu v oblasti ľudských práv. Po svojej prvej návšteve utečeneckého tábora, Brynner prijal funkciu osobitného poradcu Vysokého komisára OSN pre utečencov. Neskôr spolupracoval na knihe “Bring Forth the Children: A Journey to the Forgotten People of Europe and the Middle East” (Cesta k zabudnutým ľuďom Európy a Blízkeho východu), v ktorej publikoval svoje početné fotografie s cieľom upozorniť na ťažké postavenie detí a zároveň zdokumentoval svoju prácu v tejto funkcii.

Po roku 1971, kedy sa uskutočnil úvodný Svetový rómsky kongres v Anglicku, sa medzinárodné rómske hnutie stalo aktívnejším a Brynner cítil zodpovednosť za presadzovanie práv Rómov vo svete. V tejto práci pokračoval aj potom, čo mu bola v roku 1983 diagnostikovaná rakovinou pľúc až do svojej smrti v roku 1985.

Ako ocenenie jeho hereckých úspechov a na počesť jeho občianskych aktivít mu bola po smrti postavená socha v jeho rodnom meste, Vladivostoku. Jeho pamiatka žije cez jeho filmové postavy a prácu v rómskom hnutí i naďalej.

VIDEO - Yul Brynner ako spevák

VIDEO - odovzdávanie Oscarov 
Zdroj: ROMEDA FOUNDATION

upravila: JV
partneri partneri partneri partneri