Vladiswar Nadishana – zo Sibíre do centra vesmíru
8.9.2013
 
Výnimočným hudobníkom, ktorý sa predstaví na Festivale perkusií v októbri v DK Ružinov bude Vladiswar Nadishana. O jeho popularite svedčí množstvo vypredaných koncertov, 10 vydaných albumov a fanúšikovia po celej Európe. Originálny festival v Bratislave okrem iných svetových perkusionistov predstaví aj tohto multiinštrumentalistu, hudobného inovátora a všestranného hudobníka.

Je to človek, ktorý má vo svojej zbierke viac ako tristo rôznych hudobných nástrojov, no využíva ich pritom citlivo, invenčne a s mierou. Okrem toho vymýšľa aj nové nástroje a baví ho kombinovať rôzne zvuky a hudobné postupy. Vladiswar Nadishana – sibírsky šaman posúvajúci hranice etnickej hudby.

Vladiswar sa narodil v Chakaskej republike na juhu sibírskej časti Ruska, ktorá susedí napríklad s Altajom a Tuvou a preteká cez ňu horný tok rieky Jenisej. Odtiaľ sa vybral do Sankt Peterburgu, kde ho viac ako štúdium na technickej univerzite začala baviť muzika. Spočiatku iba chodil na koncerty, neskôr začal hrať na gitaru a potom ho nadchli rôzne etnické nástroje – píštaly, bubny, či strunové inštrumenty z Indie, Japonska, Číny a iných exotických krajín. Keďže v tom čase – v 90. rokoch 20. storočia - sa v Rusku podobné nástroje nedali bežne kúpiť, začal si ich zhotovovať sám z rôznych materiálov: dreva, hliny, kože i plastu. K vlastným vynálezom postupne pribúdali ďalšie nástroje a Vladiswar sa viac či menej naučiť hrať na všetkých.
Slovenské publikum bude určite zaujímať to, že medzi Nadishanovými hudobnými vynálezmi je aj tzv. futujara – z plastu urobený dychový nástroj, ktorý v sebe spája prednosti fujary a koncovky. K výrobe tohto nástroja ho inšpirovala klasická slovenská fujara, ktorá sa mu však zdala príliš neskladná na prenášanie v cestovnom kufríku, a tak vyrobil jej „light“ verziu. Okrem rôznych reálnych etnických nástrojov používa Nadishana aj také zvukonosné skvosty ako je dzuddahord (kombinácia gitary, sitáru, mandoly a ruských guslí), či hybridný kaval, ktorý v sebe spája vlastnosti viacerých píšťal, ale aj naladené hliníkové súdky od piva, plastový demižón na vodu, či termosku s vodou.
  Na svojom konte má desať CD, ktoré nahral buď sám, alebo s rôznymi spoluhráčmi, napríklad v duu s džezovým gitaristom Dimom Gorelikom. Keďže v posledných rokoch Vladiswar žije v Berlíne, medzi jeho spoluhráčmi nechýbajú ani miestni hudobníci. Na albume Far & Near z roku 2011 s ním ako Nadishana Trio vystupujú nemecký basista Armin Metz a americký perkusionista Steve Shehan (ten spolupracoval napríklad s Brianom Enom, Vangelisom i Herbiem Hancockom).
Nadishanova hudba sa pohybuje na pomedzí etna, džezu a improvizovanej hudby a okrem pozoruhodných zvukov a nových harmónií a rytmov jej nechýba ani humor.
         Na dvojdňovom Festivale perkusií 2013- World of the Drums v Bratislave sa Nadishana predstaví 11. Októbra. Okrem mnohých zvláštnych etnických nástrojov z Ázie, Afriky predstaví aj modernejší perkusívny nástroj hang, ktorý je v súčasnosti veľmi populárny pre svoj špecifický zvuk. V jeho podaní však aj hra na vodou naplnený čajník bude určite zážitkom.  :-)


www.nadishana.com

video:
http://www.youtube.com/watch?v=Br-0gYtT-s0
http://www.youtube.com/watch?v=EJhO8iZaR1o
http://www.youtube.com/watch?v=PkxxMH95Sqkpartneri partneri partneri partneri